Interviewing Skills /İngilizce Mülakat Becerileri

Çok önemli bir pozisyona hazırlanıyorsunuz. Türkçe mülakatınız gayet iyi geçti. Eğer uluslararası bir projede görev alacaksanız ya da yurt dışı ile bağlantılı olacağınız pozisyonlar için bir sonraki aşama İngilizce mülakat olacaktır. İngilizce mülakatlara ne kadar hazırsınız? Yetkinliklerinizden ve uzmanlığınızdan eminsiniz. Peki; uzmanlığınızı İngilizcede de aynı özgüvenle aktarabilecek misiniz? Executive English Coaching olarak; İngilizce mülakat yetkinliklerinizi geliştirmek ve özgüvenli bir iş görüşmesi gerçekleştirebilmeniz için birebir koçluk hizmetimiz ile size özel bir program hazırlıyoruz.

Interviewing Skills / İngilizce Mülakat Becerileri eğitimimiz ile; İngilizce mülakatta sıklıkla sorulan sorular ve profesyonel bir dilde cevapları, sektöre ve pozisyona özgü mülakat şekilleri üzerinde role play çalışmaları ile sizi birebir hazırlıyoruz. Bu eğitim kişinin mülakat sorularına daha önce çalışarak hazırlıklı olması ve bu şekilde özgüven kazanması, kontrolü kaybetmeyerek olumlu izlenim yaratması ve potansiyelini karşıya doğru aktarabilmesi amaçlanmaktadır.

Ne Öğrenirim?: İngilizce mülakatta gerekli olan soruları öğrenmek ve nasıl cevaplamanız gerektiğini birlikte çalışmak, sektörünüze ve pozisyonunuza özgü mülakat şekilleri üzerinde prova (role play) yapmak.

Öğrendiğim bilgileri nasıl kullanırım?: Gireceğiniz mülakatta sorulara daha önce çalışarak başarılı olma, İngilizce mülakatta önceden hazırlıklı olarak özgüveninizi kazanma, kontrolü kaybetmeyerek olumlu izlenim yaratma, yaptığınız işi ve potansiyelinizi karşıya doğru aktarabilme, mülakatı verimli bir şekilde sürdürerek İngilizce mülakatta başarılı olma.

Konu ile ilgili “İngilizce Özgeçmiş(CV) Hazırlamanın Püf Noktaları” ve “İngilizce Mülakatta Karşınıza Çıkacak Soru Türleri ve Cevapları” blog yazılarımıza göz atmayı unutmayın.

İngilizce Mülakatlarda Başarılı Olmak için Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

Çok önemli bir pozisyon için iş görüşmesine gireceksiniz. Türkçe mülakatta başarılı oldunuz. Sıra İngilizce mülakatta.  Mülakatınız İngilizce ya da Türkçe olsun dikkat edilmesi gereken önemli noktalar var. Türkçe mülakatta kendinizi yetkin hissetmenize rağmen; İngilizce mülakatta neyi nasıl ifade edeceğiniz ve nasıl daha profesyonel görüneceğiniz ile ilgili mülakat becerilerinizi geliştirmeniz gerekiyor. Peki; işe alım profesyonelleri mülakatlarda nelere dikkat ediyorlar? İngilizce mülakatlarda dikkat etmeniz gereken temel konulara ve bunları nasıl ifade edebileceğinize yönelik kalıplardan birkaç örnek paylaşıyoruz; 

 • Ben Demekten Çekinmeyin

Başvurduğunuz şirkette ve görevde çalışmak için heyecanlandığınızı ve şirkete nasıl katkı sağlayacağınızı belirtmeniz çok önemli. Bunu yaparken “ben” demekten çekinmeyin. “Ben bu görev için doğru kişiyim ve bu şirketin ilerlemesine destek olacağım, çünkü …” cümlesini kullanın.
• I am the right candidate for this position because I will….

 • Araştırmadan Mülakata Girmeyin

İşe alım uzmanları adaylarda yalnızca tecrübeye değil, şirket ile aynı değerleri paylaşıp paylaşmadıklarına da bakarlar.

  • I’ve gotten to know your company through …
 • Sadece Siz Konuşmayın Soru Sorun

İngilizce mülakata giderken sorularınızı hazırlayın ve mülakat esnasında ya da sonunda bu soruları işverene sorun. Bu sayede şirketi ve görevi gerçekten önemsediğinizi göstereceksiniz. Mülakatlarda sadece cevaplara değil, soracağınız sorulara da odaklanın. Doğru sorular işe alım sürecinde sizi rakiplerinizden ayrıştıracaktır.
• How does the company define and measure success?

 • Şirketin Sizin İçin Neler Yapabileceğine Odaklanmayın

Başvurduğu şirkete katkı sağlamak için heyecanlanan bir adayın şansı çok daha yüksek olacaktır. Mülakatlarda sadece şirketten alabileceğiniz konulara odaklanmak yerine karşılıklı kazan-kazan prensibi ile sizin neler katabileceğinizi, neden özellikle bu şirketi ve pozisyonu istediğinizi ifade etmek size puan kazandıracaktır.  

  • I am excited about this opportunity because …

İngilizce Mülakat Becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız gelin; sektöre, pozisyona, sorumluluk ve yetkinliklerinize göre birlikte çalışalım. İngilizce mülakatlarda yapılmaması gereken hataları öğrenmek için 7 Mülakat Hatası blog yazımızı ziyaret edebilirsiniz. 

İngilizce Mülakat Soruları ve Cevapları 

Executive English Coaching olarak yıllardır danışanlarımızı gerek yurt içinde gerekse yurt dışında önemli pozisyonlar için İngilizce mülakatlara hazırladık. 

Bir iş görüşmesine hazırlanırken iş tanımını, sizden beklenen sorumluluklar ve bunlara vereceğiniz cevaplar ile ilgili çok iyi hazırlanmak önemli. Özellikle altını çizmek istediğiniz, sizi farklı kılacak ve söz konusu pozisyon için önemli olan tecrübe ve becerilerinizi belirleyin. Bunlar sizin mülakat bitmeden ve odadan çıkmadan vermek istediğiniz mesajlardır.

İngilizce mülakatlarda sık sık sorulan belli başlı soru türlerini ve cevaplarından birkaç örneği aşağıda sizinle paylaşıyoruz; 

İngilizce Mülakat Soru Türleri

 • Ucu açık sorular / Open questions:
   • What have you done that shows that you enjoy challenging work?
   • What courses have you taken to further your professional growth?
 • Ucu kapalı sorular / Closed questions:
   • Do you enjoy challenging work?
   • Do you work well with others?
 • Davranışsal sorular / Behavioral questions:
   • What would you do in your first 6 months?
   • How do you respond to working under strict deadlines?
 • Yetkinlik odaklı soruları / Skill-focused questions:
  • How do you motivate people?
  • How do you handle stress?

İngilizce Mülakat Cevap Türleri

 • Ucu açık cevaplar / Open answers:
 • In my current position, for example, I coordinate all incoming requests from customers and verify stock data. Often, I work within a very tight time frame.

Mülakatı yapan kişi genellikle ucu açık ya da davranış/yetkinlik odaklı sorular soracaktır. Ucu kapalı, yani evet/hayır ile cevaplanan sorular sorsa dahi, siz cevabınızı tek kelime ile sınırlamayın. Belli örnekler ve ek bilgi ile cevabınızı detaylandırın ve ucu kapalı soruları da bir fırsata çevirin. Örneğin: Size takım oyuncusu olup olmadığınıza yönelik kapalı uçlu bir soru sorulduğunda evet/hayır diye cevap vermek yerine; yetkinlikleriniz ile ilgili daha fazla bilgi vermek için bu soruyu bir fırsat olarak değerlendirin

 • Are you a team player?

Yes. I enjoy working with others to accomplish a task cooperatively. Being part of a team that works towards a common goal is very fulfilling. In fact, at my current job I am part of a team of 8. We are working on [ … ]. But I am equally comfortable with working alone and independently, with limited instructions and oversight.

İngilizce mülakat becerilerinizi geliştirmek için İngilizce Mülakatta Karşınıza Çıkacak Soru Türleri ve Cevapları blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

Mülakatta karşınıza çıkacak sorunun sınırlarında kalmayın. Uygun anlarda sorunun cevabına mesajlarınızı iliştirerek cevabınızın kapsamını genişletin. Böylelikle, her bir mülakat sorusunu mülakatta kendinizi tanıtmak, parlatmak ve olumlu bir iz bırakmak için bir fırsata dönüştürürsünüz.

İngilizce Mülakatlarda Nasıl Soru Sorarsınız?

Başarılı iş görüşmeleri için; iş başvurusu yaptığınız şirketi araştırdığınızı ve pozisyona olan ilginizi yansıtan soruları İngilizce mülakatta nasıl soracağınızı biliyor musunuz? İngilizce iş görüşmelerinde profesyonel bir İngilizce ile güçlü bir iletişim kurmanız ve kendinizi en doğru şekilde anlatmanız önemlidir. İngilizce mülakatta soracağınız soruların içeriği ve İngilizcesi sizin İngilizceye olan hakimiyetiniz konusunda da özgüveninizi yansıtacaktır. Sadece cevaplara odaklanmayıp, soru sorarak mülakatı derinleştirmeniz etkili mülakat becerilerinden biridir. 

İngilizce mülakatlarda sorabileceğiniz sorulara birkaç örnek paylaşıyoruz;

Pozisyon Hakkında Sorular:

 • What skills and experiences would make an ideal candidate?
 • What constitutes success in this position?

Şirket Hakkında Sorular:

 • What is the most important problem facing the company or your staff?
 • What have you enjoyed the most about working here?

Mülakat Hakkında Sorular:

 • What is the next step in the interview process?

Başarılı iş görüşmeleri; tek tarafın soru sorduğu ve adayın yalnızca bu sorulara cevap verdiği bir görüşmeden ibaret değildir. Doğru seçilmiş sorularla, söz konusu pozisyon için en önemli becerilerinizin altını çizme ve mülakat boyunca değinemediğiniz başka özellikleriniz veya tecrübeleriniz varsa bunları dile getirme fırsatı yaratırsınız.

İngilizce mülakatlarda daha etkili sorular sorun. İngilizce mülakat soru örnekleri için İngilizce İş Görüşmelerinde Sormanız Gereken 9 Soru blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. 

İngilizce Mülakatlarda Yapılan Hatalar 

İngilizce mülakatlarda kendinizi tanıtırken, nereden mezun olduğunuzu, geçmiş iş tecrübelerinizi anlatırken en sık yapılan 5 hatanın hangileri olduğunu biliyor musunuz? Siz siz olun, güçlü bir ilk izlenim için bu hatalara düşmeyin ve daha mülakatın başında bu hataları yaparak başarılı bir mülakat geçirme ihtimalinizi düşürmeyin. 

Başvurduğunuz pozisyon için doğru kişi siz olmayabilirsiniz. Ancak bıraktığınız olumlu izlenim başka pozisyonlar için işe alım uzmanlarının aklında yer etmenizi ve hiç ummadığınız bir anda başka bir iş teklifinin kapısını açmanızı sağlayacaktır. 

İngilizce iş görüşmesine giden ilk aşama başarılı bir İngilizce CV’ye sahip olmak. Yetkinliklerinizi, başarılarınızı ve potansiyelinizi CV’nize yansıtmak, kendinizi güçlü bir şekilde ifade edebilmek için; 

İş Başvurunuzu Mülakat Çevirecek 3 İpucu ve “İngilizce Özgeçmiş(CV) Hazırlamanın Püf Noktaları”  blog yazılarımıza göz atmayı unutmayın. CV drafting hizmetimiz ile daha ilk aşamada, iş başvurunuz sırasında fark edilin.  

Daha Fazlası Videomuzda;

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Bizimle İletişime Geçin

  Your Partner in Global Business Communication

    

   Open chat
   Merhaba,
   Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?