22 May

İngilizce Özgeçmiş (CV) Hazırlamanın Püf Noktaları

Türkiye’de özgeçmişlerin bir kaç sayfa olması, medeni hal ve doğum tarihi gibi kişisel bilgiler içermesi ve özgeçmişe profesyonel bir resmin eklenmesi normaldir. Peki Amerika’da ya da İspanya’da da bu böyle midir?

Yurt dışında bir pozisyon için başvurduğunuzda Türkçe özgeçmişinizi İngilizceye çevirmek yeterli değildir. Başvurduğunuz ülkenin iş kültürüne de dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, Amerika’da özgeçmişe resim koymak veya işverenin resim talep etmesi yanlış ve hatta ayrımcılık göstergesi olarak algılanabilir.

Aynı şekilde bir Amerikan şirketinde medeni haliniz kimseyi ilgilendirmez. Dört sayfalık, bol paragraf boşluğu içeren özgeçmişler de İnsan Kaynaları’nda hayranlık uyandırmayacaktır. Onları etkileyecek şey, eğitim ve iş tecrübenizi en az ve öz şekilde, profesyonel dilde bir sayfaya sığdırma beceriniz olacaktır. Çünkü bu, bilgiyi filtreleme, önem sırasına koyma ve başvurduğunuz pozisyona en uygun olan yanlarınızı seçebilme becerisine sahip olduğunuzu gösterir. Kendini iyi pazarlayabilen bir aday şirketi de ürünü de iyi pazarlayacaktır.

Tekrarlar, imla hataları, profesyonel olmayan ifadeler, yanlış “the” kullanımı, format hataları… Bütün bunlar ilk izleniminizin olumsuz olmasına sebep olabilir. Çok başarılı bir eğitim hayatınız ve kariyeriniz olabilir. Ama bu küçük hatalar sizin başarınızı gölgeleyebilir.

Özgeçmişte format da çok önemlidir. Okunabilir büyüklükte ve fontta bir yazı seçmek; doküman boyunca aynı fontun kullanımı; fiillerin çekimlerinin her pozisyon için aynı olması (supervising, supervise, supervised gibi) ; virgül, noktalı virgül ve nokta kullanımlarının uyumluluğu ve kenar boşluklarının eşit olması gibi konular, sizin detaylara dikkat edip etmediğinizi gösterir. Başvurduğunuz pozisyona seçilmeniz durumunda, ileride yazacağınız email ve raporların kalitesinin ve profesyonelliğinin bir ön belirtisidir.

İngilizce özgeçmiş yazmak bir saatte tamamlanacak bir iş değildir.

Bir özgeçmiş yazmaya başlamadan önce kariyer hikayenizi ve sizi farklı kılan özelliklerinizi listeleyin.

Kariyer hikayenizi yazarken kendinize soracağınız sorular:

 • Üniversite sonrasında yaptığınız şeyleri sıralayın. Hangi bölümde okudunuz? Neden o bölümü okudunuz?
 • Kariyer yolculuğuna hangi hedefle çıktınız?
 • Her çalıştığınız pozisyonda neler öğrendiniz? Çalıştığınız şirketler ve ekipler size ne kattı? Sorumluluklarınız nasıl arttı? Bir sonraki göreviniz için sizi nasıl hazırladı?
 • Bir işten diğerine neden geçtiniz? Hangi sebeplere dayanarak değişiklik yaptınız?
 • Şu anki pozisyonunuzdan neden ayrılmak istiyorsunuz? Başvurduğunuz şirkete veya pozisyona neden geçmek istiyorsunuz?
 • Bu pozisyon bundan önceki ve bundan sonraki kariyer hikayenizin neresinde?

Sizi farklı kılan özelliklerinizi bulmak için kendinize soracağınız sorular:

 • Hangi konuda kendinizi başarılı bulursunuz? İçten, doğal, size has olan özellikleriniz nelerdir? Örneğin doğuştan çok güçlü bir adalet duygusuna mı sahipsiniz?
 • Güçlü özellikleriniz nelerdir? Örneğin empati duygunuz yüksek midir? İnsanların sorunlarını hızlıca anlayıp çözüm üretme yeteneğiniz mi var?
 • Sizi başarıya motive eden şeyler nedir? Şirket veya sektör genelinde tanınmak mı? Fikirlerinizle insanları etkilemek ve ikna edebilmek mi?
 • Hangi yönünüz ile tanınırsınız? Bıraktığınız izlenim nedir? Dakikliğinizle mi bilinirsiniz? İnsanlara verdiğiniz destek ve içten yaklaşımınızla mı tanınırsınız?

Bu soruları cevaplayıp kendi profesyonel kimliğinizi ve hikayenizi tutarlı bir yapıya oturttuğunuzda etkileyici bir özgeçmiş yazmanız için geriye kalan tek şey doğru ve profesyonel bir İngilizcedir.

Executive English Coaching’de biz danışanlarımızın hayallerindeki kariyere ulaşmaları için İngilizce özgeçmişlerinin onları en doğru şekilde yansıtan, profesyonel format ve dilde bir doküman olması için çok detaylı çalışıyoruz. Geçmiş tecrübe ve yetkinliklerini anlamak için sadece Türkçe özgeçmişlerine bakmıyor; onlarla yüzyüze görüşüp, kariyer hikayelerini dinliyoruz. Güçlü yanlarını ve hedeflerini analiz ediyor, başvurdukları sektör, pozisyon ve ülkenin kültürüne uygun bir İngilizce özgeçmişi onlarla birlikte sıfırdan hazırlıyoruz. Görev tanımını okuyor, özellikle öne çıkarılması gereken beceri ve yetkinliklerin altını çiziyoruz. Ayrıca İngilizce özgeçmiş çalışması ile sınırlı kalmıyor; danışanımızın kariyer hikayesini tutarlı ve etkileyici şekilde anlatan bir İngilizce ön yazı üzerinde beraber çalışıyoruz.

Doğru yapılandırılmış, profesyonel formatta ve dilde hazırlanmış bir İngilizce özgeçmiş (ve ön yazı) ile başvuran profesyoneller, İnsan Kaynakları uzmanı üzerinde güçlü ve profesyonel bir ilk izlenim yaratıyorlar. Gerçek potansiyellerini yansıtarak, hayallerindeki kariyere bir adım daha yaklaşıyorlar.

“Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince referans gösterilmeden yayınlanamaz”

Bizimle İletişime Geçin

Your Partner in Global Business Communication

   

  Open chat
  Merhaba,
  Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?