22 May

İngilizce İş Görüşmelerinde Sormanız Gereken 9 Soru

Türkçe bir mülakatta şirket çalışanlarına ve mülakatı yapan kişiye hangi soruları sormamız gerektiğini bir çok defa okuduk ve gerçekleştirdiğimiz mülakatlarda uygulayarak deneyimledik. Peki şirketi araştırdığınızı ve pozisyona olan ilginizi yansıtan bu soruları İngilizce bir mülakatta nasıl soracağınızı biliyor musunuz? İngilizce iş görüşmelerinde profesyonel bir İngilizce ile güçlü bir iletişim kurmanız ve kendinizi en doğru şekilde anlatmanız önemlidir. Mülakat esnasında sorulara verdiğiniz cevaplarda kullandığınız terimler ve ifadeler kadar, İngilizce iş görüşmelerinde şirket temsilcisine soracağınız sorularda kullandığınız dil de hakkınızda bir izlenim yaratır.

Pozisyon Hakkında Sorular:

What skills and experiences would make an ideal candidate?
Bu görev için gerekli olan beceri ve tecrübeler nelerdir? Başvurmuş olduğunuz pozisyon için uygun gördükleri ideal kişinin hangi yetkinlikleri ve tecrübesi ile ilgili beklentileri öğrenerek hem görüşme esnasında ilgili becerilerinizi öne çıkarma imkanı bulursunuz hem de başvurduğunuz pozisyonun sizin için doğru olup olmadığını daha iyi anlarsınız.

What constitutes success in this position?
Bu pozisyona gelecek olan kişi neleri gerçekleştirdiğinde başarılı addedilecektir? Bu soruyu daha da genişleterek şirket içerisinde başarının tanımını sorabilirsiniz. “How is success defined at this organization?” “What makes an employee successful?” Bu sayede kişisel başarı tanımınız ile şirketin başarı tanımını karşılaştırarak başvurduğunuz pozisyonun sizin için doğru olup olmadığını anlayabilirsiniz. Ayrıca göreve başlamanız halinde başarılı olmak için nelere dikkat etmeniz gerekeceğini de önceden öğrenme imkanını yakalarsınız.

Do you have any hesitations about my qualifications?
Özgeçmişime ve bu mülakata dayanaraktan becerilerim ve tecrübelerim konusunda herhangi bir çekinceniz var mıdır? Bu cesur soru ile hem kendinize güvendiğinizi gösterir hem de karşınızdakinin aklında kalan soru işaretlerini cevaplandırma ve ona güven verme fırsatı yaratırsınız. Eleştiriden çekinmeyen ve kendini geliştirmeye açık bir aday olduğunuzun altını çizersiniz.

Can you tell me about a regular day at this position?
Bu soruyu “Can you tell me about the teams I will be working with at this position?” şeklinde de sorabilirsiniz. Bu pozisyondaki kişinin olağan bir günü nasıl olacaktır? Veya bu pozisyonda hangi ekipler ile çalışacağımı anlatır mısınız? Kendinizi ekibin bir parçası olarak görebildiğinizi gösterirken, bu görevde her gün kimlerle iş yapacağınız ve sizi nelerin bekleyeceği konusunda da daha geniş bilgi sahibi olursunuz.

Şirket Hakkında Sorular:

What is the most important problem facing the company or your staff?
Şirketin veya ilgili ekibin önündeki en önemli engeli öğrenerek bu engeli aşmalarında hangi becerilerinizi ve tecrübelerinizi kullanacağınızı anlatma fırsatı yaratırsınız. Ayrıca mülakatı yapan kişi sizi şirketin bir çalışanı olarak hayal edecek ve sizi şirketin önündeki engelleri önemseyen, bunları aşma konusunda istekli bir ekip üyesi olarak görecektir.

What have you enjoyed the most about working here?
Karşınızdakinin de bu şirketin bir çalışanı olduğunu unutmayın. Eğer mülakatı yapan kişi uzun yıllardır o şirketteyse neden iş değiştirmediğini veya şirkete yeni katılmış bir çalışan ise bu şirketi hangi sebeplerden ötürü tercih ettiğini sorarak çalışanların şirketleri hakkındaki görüşlerini öğrenebilirsiniz. Mevcut çalışanların memnuniyeti sizin seçiminizde büyük rol oynayacaktır.

Do you offer professional development opportunities?
Çalışanına yatırım yapan bir şirkette memnuniyet yüksek olur. Kişisel gelişiminize yatırım yapan, çeşitli eğitimler ile sizi kariyerinizde ileriye taşımak isteyen bir şirket hem sizi memnun edecektir hem de şirkete bağlı çalışanlar yaratacaktır. Bu soru ile karşınızdakine şirketi uzun süreli olarak düşündüğünüzü de belirtmiş olursunuz.

What are your plans for growth?
Şirkete ve pozisyona göre bu soruyu türetebilirsiniz. Örneğin yeni çıkacak bir ürünü sorabilir veya hangi ülkelere açılacakları konusunda bilgi edinebilirsiniz. “What can you tell me about your new products?” “Are you planning to expand to other locations/countries?” Bu sayede hem şirket hakkında araştırma yaptığınızı hem de şirketin gelişimi ile yakından ilgilendiğinizi gösterirsiniz.

Mülakat Hakkında Sorular:

What is the next step in the interview process?
Çoğu zaman sorulmadan cevabı verilen bir sorudur. Görüşme sonrasındaki adımları öğrenmek istemeniz süreç ile ne kadar ilgili olduğunuzu gösterir. Ayrıca bu sorunun cevabında söz konusu pozisyon için kaç kişi ile görüşüldüğü ile ilgili de bilgi alma ihtimaliniz yüksektir.

İş görüşmeleri tek tarafın soru sorduğu ve adayın yalnızca bu sorulara cevap verdiği bir görüşmeden ibaret olmamalıdır. Şirkete ve pozisyona olan ilginizi gösüşme esnasında veya sonunda sorular sorarak gösterebilirsiniz. Doğru seçilmiş sorularla, söz konusu pozisyon için en önemli becerilerinizin altını çizme ve mülakat boyunca değinemediğiniz başka özellikleriniz veya tecrübeleriniz varsa bunları dile getirme fırsatı yaratırsınız.

İngilizce mülakatlarda bunu en doğru şekilde yapmak, kendinizi profesyonel bir İngilizce ile ifade ederek karşınızdaki üzerinde olumlu bir etki yaratmak için Interviewing Skills eğitimleri ile İngilizce mülakatlara en kuvvetli şekilde hazırlanabilirsiniz.

“Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince referans gösterilmeden yayınlanamaz”

Bizimle İletişime Geçin

Your Partner in Global Business Communication

     

    Open chat
    Merhaba,
    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?