Business English /İş İngilizcesi

İş İngilizcesi, en yalın haliyle, iş hayatında kullanılan profesyonel İngilizce’dir. Profesyonel bir dilde yazışma yapmak, rapor hazırlamak, müzakerelerde bulunmak, sunum yapmak, konferans ve toplantılara katılmak veya bunları yönetmek, resmi mektuplar ve dilekçeler yazmak, uluslararası ortamlarda sosyalleşmek ve genel olarak yabancı müşterileriniz veya iş ortaklarınız ile telefonda, email yoluyla veya yüz yüze doğru ve akıcı bir iletişim sağlamak için gerekli olan İngilizce’dir.

İş İngilizcesi, genel konulara değil, iş hayatı ile ilgili konulara odaklanır. İş İngilizcesi eğitiminde sunulan içerik, (kelimeler, ifade biçimleri, sektöre veya mesleğe özel terimler) profesyonel hayatta kullanılan bilgilerden türetilir.

İş İngilizcesi Neden Gereklidir?

Uluslararası dil İngilizce’dir. Bu sebeple, global şirketlerin veya bireylerin profesyonel duruşlarını karşı tarafa iletebilmeleri, kendilerini doğru ifade edebilmeleri ve güvenirliliklerini artırmaları için, bugünün global iş hayatında doğru ve etkili iletişim kurmaları şarttır. Bu da, yalnızca İş İngilizcesi ile mümkündür.

Global iş dünyasının bir parçası olmak, kariyerinizde bir adım öne çıkmak, uluslararası projelerde yer almak ve global bir lider olmak için İş İngilizcesi” ve “Global İletişim Becerileri” olmazsa olmazların başında gelmektedir. 

Executive English Coaching, tamamen İş İngilizcesi ve Global İletişim Becerileri konularına odaklanan bir danışmanlık şirketidir. Kesinlikle bir İngilizce kursu değildir. Halihazırda İngilizce bilen kişileri global iş ortamlarına hazırlar.

Executive English Coaching İş İngilizcesi Programı

Profesyonellerin uluslararası platformlarda ve özellikle toplantı, mülakat, sunumlar, iş yazışmaları, telefon görüşmeleri, telekonferanslar ve müzakerelerde kullandıkları İş İngilizcesi hakimiyetlerini güncel terim, kelime ve kalıpları pekiştirerek geliştirmelerini hedefleyen bir eğitim programıdır.

Bu program, iş hayatında İngilizceye hakim kişilerce kullanılan deyimler, ileri dereceye uygun kelimeler ve ifadeleri içerir. Amaç profesyonel İngilizceyi ustaca konuşmak, ufak tefek dilbilgisi hatalarının tespit edilerek tekrarlanmamasını sağlamak ve özgüvenle iletişim kurmaktır.

English for Socializing/Small Talk da bu program içeriği içinde ele alınarak uluslararası müşterileriniz, ekipleriniz ve meslektaşlarınız ile toplantılar dışında geçen zamanda güçlü ilişkiler kurulmasına ve daha rahat sohbet edilmesine olanak sağlar. Özellikle konuşma tekniklerine odaklanan özenle seçilmiş alıştırmalar ile İngilizce konuşmada özgüven kazanılır.

 Programın Kazandırdıkları

 • İş hayatında gerekli olan konuşma kalıplarını, iş terimlerini ve kelimeleri öğrenme ve bunları kullanırken kendinizi daha rahat ifade etme
 • Daha profesyonel, duraklamaları asgariye indirerek, akıcı ve ikna edici iletişim
 • Uluslararası iş ortaklarınızla etkili iletişim kurarak verimli bağlantılar geliştirme, iş hayatında daha avantajlı konuma geçme ve fırsat yaratma

Ne Öğrenirim?:  Global iş hayatı içinde iletişim kurmak için gerekli olan İş İngilizcesi kalıpları, İş İngilizcesi kelimeleri ve cümleleri.

Öğrendiğim bilgileri nasıl kullanırım?: Bu eğitim ile yabancılarla olan iletişiminizde kelime aramaktan kurtulur, neyi nasıl ifade edeceğim kaygısından uzaklaşarak özgüven kazanır, daha profesyonel bir İş İngilizcesi ile karşıya iletmek istediğiniz konularda muhatabınız üzerinde daha olumlu bir izlenim uyandırır ve görüşmelerinizde verim kazanırsınız.

İş İngilizcesi ile Genel İngilizce Arasındaki Farklar Nelerdir?

 • Genel İngilizce her seviyeye açıktır; İş İngilizcesi için en az Intermediate seviyede İngilizce bilgisine sahip olmak gerekir.
 • Genel İngilizce’de genel konular, konuşma dili ile öğretilir; İş İngilizcesi eğitimi iş hayatına özel içerikler ile profesyonel dili öğretir.
 • Genel İngilizce herkese açıktır, herkes kullanabilir; İş İngilizcesi eğitimi, motive ve kariyerinde yükselmek için doğru global iletişimin önemini anlayan profesyoneller içindir.
 • Genel İngilizce eğitimlerinde amaç İngilizce ifade kabiliyeti kazanmaktır; Executive English Coaching İş İngilizcesi programlarında ise, global iş hayatında akıcı, profesyonel ve özgüvenle ifade becerisi kazandırılır.
 • Genel İngilizce öğreten dil kursları sınıflar halinde veya özel ders ile öğretmen/öğrenci ilişkisi içerisinde eğitimler sağlar; yalnızca İş İngilizcesi ve global iletişim becerilerine odaklanan Executive English Coaching‘de interaktif mini gruplar (en fazla 6 katılımcı) halinde veya birebir koçluk hizmeti aracılığıyla hizmet verilir. Role play ve case study metodları ile çalışılır; içerikler, kişinin iş hayatında karşılaştığı durumlardan türetilir.
 • Dil kurslarında genel İngilizce eğitimini, İngilizce edebiyat veya İngilizce öğretmenliği okumuş öğretmenler sunmaktadır; Executive English Coaching‘de ise tüm eğitmenler, yurt dışında yetişmiş, yaşamış, okumuş, ya da çalışmış, kurumsal iş hayatından gelen ana dil seviyesinde İngilizce’ye hakim  “bilingual” profesyonellerdir. Bu sayede, kurumsal iş hayatını ve ihtiyaçlarınızı analiz edebilen, size ve şirketinize özel danışmanlık sunabilen kişilerdir.

Executive English Coaching olarak amacımız; sizi global iş dünyasına hazırlamak. Türk iş insanlarının İngilizce yüzünden çekinen, toplantı masalarında sessiz kalan kişiler değil; kendini doğru ve rahat ifade edebilen, öz güvenle iletişim kuran ve yarattığı güçlü algı ile kendine yeni fırsatlar oluşturabilen global iş insanları olmalarını istiyoruz.

Eğer global iş dünyasında söz sahibi olmak istiyorsanız, hedefinize ulaşmak için global iletişim becerilerinizi ve İş İngilizcenizi bugünden geliştirmeye başlayın.

Global İletişimin Dili İngilizce

İngilizce; Çince ve İspanyolcadan sonra dünyada en yaygın konuşulan üçüncü dildir. Dünya çapında yaklaşık 400 milyon kişi tarafından ana dil olarak konuşulmaktadır ve 67 bağımsız, 27 özerk ülkede resmi dil olarak tanınmaktadır. 118’den fazla ülkede yaygın olarak konuşulmakta ve öğretilmekte ve dünya çapında bir ticaret dili veya diplomatik dil olarak kullanılmaktadır. Bilim ve teknoloji, havacılık, bilgisayar, diplomasi, ticaret, sanat, eğitim ve turizmin dilidir. Uluslararası iletişimin, iş dünyasının, medyanın ve internetin dilidir. İngilizcenin global iş dünyasının dili olması sebebi ile; global bir lider olabilmek için “Global İş İletişimi” becerilerinde de güçlü olmak bir gereklilik haline gelmiştir. Global Liderler için İngilizcenin Önemi blog yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

İş Dünyasından İngilizce Deyimler

İş hayatında kullanabileceğiniz deyimler ile İngilizcenizi bir üst seviyeye taşıyabilir ve çok daha profesyonel bir dil kullanarak anlatımınızı güçlendirebilirsiniz.  İşte size birkaç örnek;

 1. In the ballpark of

Genellikle rakamlar ile birlikte kullanılan bir ifadedir. Beklenen, umulan ya da makul bir sınır içerisinde anlamına gelir. Ayrıca bir rakam ile birlikte söylendiğinde o rakama yakın bir aralıkta demektir. Örneğin bir şirketin değeri konuşulduğunda, “in the ballpark of $90 million” denebilir. Bu ifadeyi ballpark figure veya ballpark estimate olarak da duyabilirsiniz, ki bu ifadeler tahmini veya takribi bir rakam anlamına gelir.

 • The projected sales figures are in the right ballpark.
 • We estimate a four-year investment in training will cost in the ballpark of $1.2 million.
 1. In the pipeline

Tam anlamı boru hattı olsa da, pipeline kelimesi iş dünyasında gelişim, hazırlık veya üretim etabında olan işler ya da ürünler için kullanılır. Örneğin “a strong product pipeline” demek araştırma, geliştirme, üretim veya satış safhasında olan birçok ürün olduğu ve bu yüzden şirketin gelecekte de kuvvetli bir durumda olacağı anlamına gelir.

 • The pharma giant gave an impressive R&D presentation and demonstrated a promising pipeline.
 • Thirty-two lawsuits were filed this week and another 220 cases are in the pipeline.
 1. Pitfall

Genel anlamda tuzak veya gizli tehlike anlamına gelir. Bir işlem ya da projede karşınıza çıkabilecek, sorun ve zorluklar için kullanılır.

 • The pitfalls of going ahead with this transacation are numerous.
 • He took legal advice on how to avoid the pitfalls of setting up your own business.

Daha fazlası için Global İş Dünyasından İngilizce İfadeler-1 blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş Dünyasından Sık Kullanılan İngilizce Fiiller

İş hayatında kullandığınız İngilizce fiiller ile anlatmak istediğinizi tam olarak ve güçlü bir şekilde ifade edebilirsiniz. İşte size birkaç örnek;

 1. to strike a balanceortak nokta bulmak, uzlaşmak, orta yolu bulmak, hesapları dengelemek
 • In order to be successful with this product we have to strike the balance between quality and affordability.
 • You have been coming in looking very tired. I think you should strike a balance between your social life and work life.
 1. to keep someone in the dark: birini haberdar etmemek, bilgilendirmemek, gerçeği saklamak
 • The management of the bank deliberately ignored the customers’ requests and kept them in the dark.
 • She thought you shouldn’t be kept in the dark but should be told as soon as possible.
 1. to give a heads up: önden haber vermek, önceden uyarmak
 • I just wanted to give you all a heads up that we will be talking about changes to company policies at the meeting tomorrow.
 • Could you give me a heads up if the board meeting is happening?

Daha fazlası için Global İş Dünyasından İngilizce İfadeler-2  blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İş Hayatında Yanlış Telaffuz Edilen İngilizce Kelimeler

İş hayatında, özellikle plaza dilinde sıklıkla kullanılan bazı İngilizce terimleri birçok kişinin yanlış telaffuz ettiğini biliyor muydunuz? Executive English Coaching’de sıklıkla yanlış telaffuz edildiğini duyduğumuz en önemli iş terimlerini sizler için sıraladık.

 • LinkedIn: İş dünyasının en önemli sosyal paylaşım platformunun ismini yanlış söylemek bu platformu kullanan birine yakışmıyor. LinkedIn (“linkdin”) kelimesinde k ve d harfi birleşik söyleniyor. Bazen duyduğumuz “linkidin” (k ile d harfi arasında i sesi) telaffuzu yanlıştır.
 • Purchase: Purchase (satın alma) kelimesi tüm kurumsal şirketlerde sıklıkla kullanılıyor (bkz. purchasing department). Purchase teriminin doğru telaffuzu “pörçıs”; “pörçeys” değil.
 • Analysis:Bu kelimede sıklıla yapılan hata doğru heceye vurgu yapmamaktan kaynaklanıyor. Türkçe yazmak gerekirse bu kelimeyi “eneelisis” diye okumak gerek; yani ilk a harfini Kısa okumak ve asıl vurguyu ikinci heceye (“a-na-lysis”) yapmak gerekiyor.
 • Percent: Bu kelime “pörsınt” değil, “pörsent” diye okunmalıdır. Percent derken e sesini çıkarmaktan çekinmeyin; çünkü kelimenin ikinci hecesi İngilizcede kuruş, Latincede yüz sayısı anlamına gelen “cent” kelimesi ile aynı şekilde telaffuz ediliyor.

Daha detaylı bilgi için blog yazılarımıza  ve “Business English nedir ve neden gereklidir?” e göz atmayı unutmayın.

 

Daha Fazlası Videomuzda;

DAHA FAZLA BİLGİ İÇİN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİN

  Bizimle İletişime Geçin

  Your Partner in Global Business Communication

    

   Open chat
   Merhaba,
   Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?