22 May

İngilizce Mülakatta Karşınıza Çıkacak Soru Türleri ve Cevapları

Executive English Coaching olarak çok defa danışanlarımızı hem yurt içi hem yurt dışında pozisyonlar için İngilizce mülakatlara hazırladık.  Bu tecrübemize dayanarak mülakatlarda sık sık sorulan belli başlı soru türlerini ve bunları başarılı bir şekilde cevaplamanız için gerekli ipuçlarını bu blog yazımızda topladık.

Soru Türleri:

 1. Ucu açık sorular / Open questions:
  • What have you done that shows that you enjoy challenging work?
  • What courses have you taken to further your professional growth?
 1. Ucu kapalı sorular / Closed questions:
  • Do you enjoy challenging work?
  • Do you work well with others?
 1. Davranışsal sorular / Behavioral questions:
  • What would you do in your first 6 months?
  • How do you respond to working under strict deadlines?
  • Tell me about a time when you had to convince a group of persons.
 1. Yetkinlik odaklı soruları / Skill-focused questions:
  • How do you motivate people?
  • How do you handle stress?
  • How do you prioritize work?

Cevap Türleri:

 1. Çıkmaz cevaplar / Dead-end answers:
  • Yes, I do.
 1. Ucu açık cevaplar / Open answers:
  • In my current position, for example, I coordinate all incoming requests from customers and verify stock data. Often, I work within a very tight time frame.

Mülakatı yapan kişi genellikle ucu açık ya da davranış/yetkinlik odaklı sorular soracaktır. Ama ucu kapalı, yani evet/hayır ile cevaplanan sorular sorsa dahi, siz cevabınızı tek kelime ile sınırlamayın. Belli örnekler ve ek bilgi ile cevabınızı detaylandırın ve ucu kapalı soruları da bir fırsata çevirin. Örneğin: 

Are you a team player?

Yes. I enjoy working with others to accomplish a task cooperatively. Being part of a team that works towards a common goal is very fulfilling. In fact, at my current job I am part of a team of 8. We are working on [ … ]. But I am equally comfortable with working alone and independently, with limited instructions and oversight.

Do you handle stress well?

Yes, I believe I do. For example, at my current position I had to work without a supervisor for 7 months and took on additional responsibilities in the interim period. This created additional workload and stress, but I also enjoyed the challenge as I had the opportunity to experience something new and tested my abilities.

Bir iş görüşmesine gitmeden önce görev tanımını çok iyi okuyun. Aranılan tecrübe ve özellikler ile tecrübe ve becerilerinizi karşılaştırın. Özellikle altını çizmek istediğiniz, sizi farklı kılacak ve söz konusu pozisyon için önemli olan tecrübe ve becerilerinizi belirleyin. Bunlar sizin mülakat bitmeden ve odadan çıkmadan vermek istediğiniz mesajlardır.

Mülakatta karşınıza çıkacak sorunun sınırlarında kalmayın. Uygun anlarda sorunun cevabına bu mesajları iliştirerek cevabınızın kapsamını genişletin. Böylelikle, her bir mülakat sorusunu kendinizi tanıtmak ve parlatmak için bir fırsata dönüştürürsünüz.

Önünüzde önemli bir iş görüşmeniz var ve hazırlanmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin, nasıl yardımcı olabileceğimizi konuşalım.

“Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince referans gösterilmeden yayınlanamaz”

Bizimle İletişime Geçin

Your Partner in Global Business Communication

   

  Open chat
  Merhaba,
  Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?