07 Tem

Global Liderler için İngilizcenin Önemi

İngilizce dünyada en çok konuşulan dil değildir; dünya çapında yaklaşık 400 milyon kişi tarafından ana dil olarak konuşulmaktadır; Çince ve İspanyolcadan sonra dünyada en yaygın konuşulan üçüncü dildir. Dünya çapında 67 bağımsız ve 27 özerk ülkede resmi dil olarak tanınmaktadır.

Ancak hepsi bu kadar değil; aynı zamanda 118’den fazla ülkede yaygın olarak konuşulmakta ve öğretilmekte ve dünya çapında bir ticaret dili veya diplomatik dil olarak kullanılmaktadır. Bilim ve teknoloji, havacılık, bilgisayar, diplomasi, ticaret, sanat, eğitim ve turizmin dilidir. Son olarak; uluslararası iletişimin, iş dünyasının, medyanın ve internetin dilidir.

İngilizcenin bugün global bir dil olmasının ve tüm dünyada yaklaşık 2 milyar kişi tarafından konuşulmasının ana nedenlerinden biri Britanya İmparatorluğu’dur. 18. yüzyılın sonlarında, dünyanın yaklaşık dörtte biri Britanya İmparatorluğu tarafından sömürgeleştirildikten sonra, İngilizce doğal olarak dünya çapında yayılmaya başladı. Yayılmaya başlamasının arkasındaki daha az önemli ikinci itici güç ise 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Amerikan şirketlerinin hızla büyümesi ve dünyanın her yerinde ticaret yapmaya başlamasıyla İngilizcenin global bir ticaret dili olarak kullanılmaya başlanmasıdır. Ayrıca Amerikan kültürü, müziği ve Hollywood filmleri aracılığıyla İngilizce yoğun bir şekilde ihraç edilmiş, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerin kültürünü etkileyerek kitleler için ortak bir dil haline getirmiştir.

İngilizce dünya genelinde pek çok insanın ana dili olmasa da uluslararası ticaretin ortak dili olarak evrensel kabul görmektedir. İşletmelerin verimli bir şekilde iletişim kurması için ortak bir dil olan İngilizce, sorunsuz operasyonel süreçler için olanak tanıyan, global iletişim için ortak bir platform sağlar.

İş Hayatında Global İletişim Dili İngilizce

Dünyanın hangi köşesinde faaliyet gösteriyor olursanız olun, hiçbir işletme coğrafi olarak kısıtlı değildir, etki alanı çok geniş olabilir. Çok uluslu şirketler her etnik kökenden çalışana sahiptir ve pandemi sonrasında da çalışma kültürleri şekil değiştirerek çalışanların farklı şehirlerden çalışmasına olanak sağlamıştır. Cambridge Üniversitesi’nin işyerindeki dil becerilerinin global analizi üzerine yaptığı uluslararası bir araştırmaya göre, global iş İngilizcesi ve dil becerileri, İngilizcenin resmi dil olmadığı birçok ülkede işverenlerin %95’inden fazlası için gerekli görülmektedir.

İngilizcenin günümüzün kurumsal dünyasında en çok aranan dil haline gelmesi, uluslararası sınırları aşabilmesi ve dil uyumluluğu engellerini kaldırması dolayısıyla olmuştur. Dilin yeterliliği, aynı zamanda onu son derece rekabetçi kurumsal dünyada başarının hayati bir parçası haline getirmiştir. Dünyanın dört bir yanındaki birçok tanınmış kuruluş, e-postalardan kurumsal belgelere ve hatta hem basılı hem de elektronik ortamdaki popüler ve çok okunan iş kaynaklarına kadar her şeyde iletişim aracı olarak İngilizceye güvenmektedir. Hem yazılı hem de sözlü olarak üst düzey yöneticiler için İngilizce kullanımında akıcılık, istihdam sağlamaktan müşterilerle iletişim kurmaya ve dünyanın her yerinde uyumlu iş ortaklıkları kurmaya kadar kurumsal yaşamın birçok alanında kritik bir rol oynamaktadır.

Güçlü Global İletişim, Güçlü Liderlik

Üst düzey yöneticiler için İngilizce bilmek önemli bir liderlik vasfıdır. Globalleşen ekonomimizde, global iş İngilizcesi bilmeme engeli söz konusu olduğunda on yıllar önceki zorluklarla hala karşı karşıyayız. Teknoloji ve yapay zekadaki gelişmeler bu sorunu çözmenin farklı yollarını bulmamıza yardımcı olmaya başladı ancak bu uygulamaların yaygınlaşması için hala kat edilmesi gereken çok yol var, bu sebeple global iş İngilizcesi öğrenmek için bir süre daha uğraşmaya devam etmemiz gerekiyor.

Üst düzey yöneticiler için İngilizce; iletişim, karar verme, çatışmaları çözme, uygulamaları hayata geçirme, sonuçları ölçme, yenilikleri ve yaratıcı fikirleri başkalarıyla paylaşma gibi yönetim becerileri için kullanılır. Diğer tüm yönetim becerilerinde olduğu gibi global iş İngilizcesi de öğrenmeyi, geliştirmeyi ve pratik yapmayı gerektirir. Bir liderin kendi lokal bölgesini ve diğer ülkeleri etkileme becerisi, açık bir şekilde iletişim kurma becerisine dayanır. Özünde global iş İngilizcesi, global liderlerin ellerinin altında bulunması gereken yönetim araçlarından biridir.

Üst düzey yöneticiler için İngilizce öğrenmek, kariyer yatırımıdır ve global liderlik becerilerine önemli ölçüde fayda sağlar. İşverenler ve sektör liderleri, bu kalibredeki üst düzey yöneticilerin global iş ilişkilerini ve uluslararası ekipleri idare etmek için daha donanımlı olduklarını düşündüklerinden, global iş iletişimi konusunda uzman liderler giderek daha da fazla değer kazanmaya devam edecektir. İstatistiksel olarak, üst düzey yöneticiler için İngilizce veya çok dillilik, daha yüksek kazanç, terfi ve daha geniş bir iş tercihi ve seçeneklerine yol açmaktadır.

Üst düzey yöneticiler için İngilizce yeterliliği, liderlik yapmak ve dünyayı etkilemek için önemli bir bileşendir. Liderlik ve yönetim becerileri, iyi dil becerileri ile artar. Global iş iletişimi ve üst düzey İngilizce yeterliliği, çevremizdeki dünya ile iletişim kurmak için vazgeçilmez bir araçtır.

İnsanlık tarihinin en hızlı yayılan dili olan İngilizce, dünya çapında yaklaşık 2 milyar kişi tarafından konuşulmaktadır. Uluslararası bir ortamda etkin bir şekilde çalışmak hedefinizse, İngilizcenizi geliştirmek bir zorunluluktur. Hazır olun ya da olmayın, İngilizce global iş dilidir. Giderek daha fazla sayıda çok uluslu şirket, coğrafi olarak farklı işlevler ve iş çabaları arasında iletişimi ve performansı kolaylaştırmak için global iş İngilizcesi konuşan liderlere ihtiyaç duymaktadır.

Leave A Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizimle İletişime Geçin

Your Partner in Global Business Communication

     

    Open chat
    Merhaba,
    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?