22 May

Global İş Dünyasından İngilizce İfadeler 1

Yaz döneminde gerçekleştirilen farklı eğitim, konferans ve toplantılarda karşılaştığımız bazı İngilizce deyimleri “Global İş Dünyasından İngilizce İfadeler” blog serisi kapsamında bir yazıda toplamak için not aldık. Bu ifadeleri The Wolf of Wall Street, the Office gibi filmlerden veya bizzat kendi iş hayatınızdan hatırlıyor olabilirsiniz. İş dünyasında kullanılan İngilizce deyimlerin Türkçe anlamları ve kullanım örnekleri ile aşağıdaki listede bulabilirsiniz. (Bu yazı serisinin devamı gelecektir.)

 1. Seller’s market / Buyer’s market

Bu ifadeleri sellers’ ve buyers’ olarak da görebilirsiniz. İki yazım da doğrudur.

Seller’s market, ürünlere veya satılan şeye olan talebin çok olduğu, buna karşılık arzın düşük olduğu, bu sebeple satan tarafın fiyatları yüksek tutabildiği ve şartları belirleme gücünün alıcıya göre daha çok olduğu bir piyasayı ifade eder.

Buyer’s market ise talebin az, arzın çok olduğu ve bu yüzden alıcının tekelinde olan bir piyasayı ifade eder.

 • Housing is a common place to find a seller’s market.
 • Last year was a seller’s market when it came to mergers and acquisitions of private companies.

2. In the ballpark of

Genellikle rakamlar ile birlikte kullanılan bir ifadedir. Beklenen, umulan ya da makul bir sınır içerisinde anlamına gelir. Ayrıca bir rakam ile birlikte söylendiğinde o rakama yakın bir aralıkta demektir. Örneğin bir şirketin değeri konuşulduğunda, “in the ballpark of $90 million” denebilir. Bu ifadeyi ballpark figure veya ballpark estimate olarak da duyabilirsiniz, ki bu ifadeler tahmini veya takribi bir rakam anlamına gelir.

 • The projected sales figures are in the right ballpark.
 • We estimate a four-year investment in training will cost in the ballpark of $1.2 million.

 3. Teaser

Her ne kadar to tease fiili sataşmak, kızdırmak, birine takılmak anlamına gelse de, iş hayatında bu kelime sektörlere göre farklı anlamlar ifade edebilir. Örneğin medya, reklamcılık, film sektöründe teaser bir programın ya da filmin fragmanı ya da merak uyandırması amacıyla kısa bir bölümü olabilir. Finans ve hukuk alanlarında ise, teaser satışa çıkarılan bir şirketin yatırımcıların ilgisini çekecek şekilde hazırlanmış bir özettir. Investment teaser olarak da adlandırılan bu doküman genellikle satıcı tarafından veya aracı yatırım bankası tarafından hazırlanır ve hedefteki şirketin ismini gizli tutar.

 • A teaser should highlight the company’s business, financials, projected growth and customers to attract potential buyers.
 • A good investment teaser creates enough interest for the buyers to dedicate the time to further pursue the acquisition.

 

4. In the pipeline

Tam anlamı boru hattı olsa da, pipeline kelimesi iş dünyasında gelişim, hazırlık veya üretim etabında olan işler ya da ürünler için kullanılır. Örneğin “a strong product pipeline” demek araştırma, geliştirme, üretim veya satış safhasında olan bir çok ürün olduğu ve bu yüzden şirketin gelecekte de kuvvetli bir durumda olacağı anlamına gelir.

 • The pharma giant gave an impressive R&D presentation and demonstrated a promising pipeline.
 • Thirty-two lawsuits were filed this week and another 220 cases are in the pipeline.

 

5. Pitfall

Genel anlamda tuzak veya gizli tehlike anlamına gelir. Bir işlem ya da projede karşınıza çıkabilecek, sorun ve zorluklar için kullanılır.

 • The pitfalls of going ahead with this transacation are numerous.
 • He took legal advice on how to avoid the pitfalls of setting up your own business.

 

6. Silver lining

Tünelin sonundaki ışık, umut ışığı, kötü ve olumsuz görünen bir durumdan çıkan hayır gibi anlamlar ifade eder. Örneğin “every cloud has a silver lining” sözü Türkçeye “her şerde bir hayır vardır” şeklinde tercüme edilebilir. Genelde iş hayatında “… but the silver lining is…. “ gibi bir cümlede duyabilirsiniz.

 7. Backlog of

Birikmiş ve yığılmış işler anlamına gelir. Örneğin bir mahkemenin bakması gereken binlerce dava dosyası ya da bir şirketin gelecek projeleri listesinde (pipeline) bekleyen işler veya henüz ilgilenilmemiş gelen siparişler için kullanılabilir.

 • Caterpillar has a healthy backlog of construction and mining projects that should continue to drive its business in 2019.
 • Federal Circuit Courts and the Family Court will be merged soon, which will likely lead to a worsening of the backlog of family court cases.

 

İş hayatında düşüncelerinizi, ihtiyaçlarınızı ve isteklerinizi İngilizcede doğru şekilde aktarmak için yalnızca İngilizce bilmek yeterli değildir. İş İngilizcesi veya profesyonel İngilizce bambaşka bir dildir. Genel İngilizce becerileriniz Intermediate seviyesine geldikten sonra profesyonel İngilizce öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Ancak, iş hayatında kullanılan İngilizceyi öğrenmek için bir İngilizce öğretmeni ile değil, kurumsal hayatı yakından tanıyan, iş tecrübesine sahip ve ana dili seviyesinde İngilizce konuşan eğitmenler ile çalışmanız sizin daha kısa sürede, daha verimli bir şekilde profesyonel İngilizce konuşmanızı sağlayacaktır.

“Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince referans gösterilmeden yayınlanamaz”

Bizimle İletişime Geçin

Your Partner in Global Business Communication

   

  Open chat
  Merhaba,
  Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?