22 May

Yarının İş Dünyasında Başarılı Olmak İçin Gerekli Beceriler

Dünya Ekonomi Forumu’nun yakın zamanda yayınlamış olduğu bir araştırmaya göre bugünün iş dünyasında başarılı olmak için gerekli olan becerilerin %35’i, 5 yıl içerisinde değişecek. Peki, geleceğin profesyonel hayatının özelliklerini bilmeden, bu hayata nasıl hazırlanabiliriz? Yarının iş dünyasında başarılı olmak için gerekli becerileri ve uzmanlıkları şimdiden bilebilir miyiz?

Bu soruları Dünya Ekonomi Forumu’nun Genç Liderler’ine sorduk ve aşağıdaki cevapları aldık:

Esteban Bullrich, Arjantin Eğitim Bakanı: Bugünün çocukları hayatlarında en az 7 defa iş değiştirecekler ve bunların 5’i henüz var olan meslekler bile değil.  Geleceğin mesleklerini daha yakından analiz edebilmek için ülke genelinde 900 şirketi içeren bir anket gerçekleştirdik. Sonuçlara göre, gelecek yıllarda en değerli becerilerin “soft skills” diye adlandırılan takım çalışması, dijital teknoloji bilgisi, kanun ve kuralları anlama becerisi, sorumluluk ve bağlılık gibi sosyal beceriler.

Bugün çocuk yaşlarda olan bireylere Arjantin’de bu becerileri öğretebilmek için tüm müfredatı değiştiriyoruz. Örneğin, Buenos Aires’te okullarda müfredata kodlama ve girişimcilik gibi yenilikçi dersler ekledik. Ama geleceğin iş hayatına hazırlıklı olmak için okullardaki eğitim yeterli değil. Okul saatleri sonrasında gençlere bu becerileri katacak gençlik kulüpleri kurduk ve her öğrencinin 200 saatlik profesyonel pratiği de tamamlamasını şart koşuyoruz. Bu şekilde okul sonrası hayatlarında kullanabilecekleri pratik bilgileri kazandırmayı amaçlıyoruz.

Belinda Parmar, The Empathy Business CEO’su: 4. Sanayi Devrimi diye adlandırılan ve içinde bulunduğumuz dönemde en değerli güçlerden biri elimizdeki veriler, yani bilgilerdir. Ama bazen bu verilerin arkasındaki insan faktörünü görmekte zorlanıyoruz. Özetle, teknoloji zamanla empati duygumuzu tüketen bir potansiyele sahip.

Önümüzdeki 10 yılda şirketler ve kurumların karşılaşacakları en büyük zorluk bu kaybettiğimiz empatiyi yeniden inşa etmek olacak. Şirketler, bu empatiyi geri kazandırabilecek, teknik, sözel ve matematiksel bilgiye sahip liderler arayışına girecekler. Günümüz iş dünyasında bu özelliklere sahip çok sayıda profesyonel bulunmuyor. Dolayısıyla, geleceğin iş dünyasında başarılı olmak isteyen kişilerin kendilerine katmaları gereken ilk özellik bu bilgi akışından anlam çıkarabilme ve bu bilgilerin arkasında yatan insan faktörünü kavrayabilme özelliğidir.

Vikas Pota, Varkey Foundation CEO’su: 4. Sanayi Devrimi ile birlikte, önümüzdeki 4 yılda, iş hayatında gerekli olan becerilerinin 1/3’ü otomasyondan ötürü değişecek. Bu hızlı değişimden ötürü, bugünün çocuklarının 15 yıl sonra hangi teknik becerilere (“hard skills”) sahip olması gerektiğini şimdiden saptamak ve buna göre hareket etmek neredeyse imkansız. Örneğin, 20 yıl önce SEO (arama motoru optimizasyonu) adında bir sektör oluşacağını kim tahmin edebilirdi?

Ancak şunu bugünden söyleyebiliriz: yapay zekanın bile gerçekleştiremeyeceği görevler, güçlü insan ilişkileri gerektiren görevler olacak. Çalışanların empatiye, diğer kişilerle birlikte çalışma ve onları ikna etme kabiliyetine olan ihtiyaçları artacak. Pozitif bir tavır ile, yeniden öğrenme, eğitime ve öğrenciliğe geri dönme, yeni durumlara alışma ve uyum sağlama becerileri gitgide önem kazanacak. İş tanımlarının, kariyerlerin bir kaç yılda bir değişebildiği bu belirsiz dünyada başarılı olmak için esneklik şart olacak. Bu “soft skills” diye adlandırılan sosyal becerilerin öğretilmesi, teknik becerilere göre oldukça zor ve bu becerileri öğretebilecek kişi sayısı çok kısıtlı.

Biola Alabi, Grooming for Greatness Kurucusu: Çalışma hayatı sürekli bir değişim içerisinde ve eğer buna ayak uyduracaksak öğrenme becerilerine odaklanmak zorundayız. Geleceğin iş yerinde en önemli özellik eleştirel düşünme kabiliyeti (critical thinking) olacak. Dijital çağda çok farklı yerden ses çıkıyor. Bireylerin bu kadar bilgiyi süzmeleri ve hangi bilginin en ilgili bilgi olduğunu bulup bu bilgiler bazında hızlı karar vermeleri gerekecek.

Uyum sağlama becerisi de çok önem kazanacak. Şirketlerin karşılaştığı zorluklar geçmişe göre çok daha çetrefilli ve sorunların çözümü için kişilerin belli bir konuda uzmanlaşması artık yeterli olmayacak. Bireylerin karışık ve belirsizlik olan durumlarda yön bulabilmeleri ve rahatça hareket edebilmeleri için gerekli becerileri kazanmaları gerekecek. Kişinin gelecekte başarılı olması için konseptleri, fikirleri ve sorun çözme tekniklerini iş hayatında farklı sektörlerde uygulayabilmesi gerekecek.

Eğer bunların hepsi gerçekleşecek ise, öğrenme şeklimizin değişmesi şart. Bugünün sınıfları artık çarpma tablosunu öğretmek yerine,  liderlik, esneklik ve ekip çalışması gibi becerileri öğretmeye odaklanmalı.

Veronica Colondam, YCAB Foundation Kurucusu ve CEO’su: Endonezya’nın en fakir topluluklarıyla yıllarca çalıştım ve onların dünyanın en girişimci insanları arasında olduklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Bu toplumda herkes birşey satıyor. Tabii bu satışlar tercihten çok hayatta kalabilme mücadelesinde bir ihtiyaç olduğu için ortaya çıkıyor.

Ben insanların fakirlikten çıkma sürecinde girişimci ruhun önemli bir rol oynayacağını düşünüyorum. Bunu bizzat yaşadım: Endonezya’da çalışmış olduğum insanlara sermaye verdiğinizde ve işlerini büyütmek için gerekli becerileri öğrettiğinizde, gelirleri 2 hatta 3 katına çıkıyor. Bu tür becerilerin gelecekteki iş hayatını tanımlayan beceriler olacağını düşünüyorum.

Yenilikçi veya işbirlikçi olmak yeterli değil. Bu becerileri ne zaman, nerede ve farklı durumlarda nasıl kullanılacağını bilmek en az bu beceriler kadar önemli. Endonezya’da çalıştığım insanlar ile benzer durumdaki kişilerin söz konusu becerilere ulaşmalarını sağlayabilirsek, kendi ayakları üstünde durabilen ve daha da önemlisi tüm dünyanın gelişmesine katkı sağlayan girişimci bir jenerasyon oluşmasına destek olacağız.

Gelecek, yenilikçi ve yaratıcı insanların olacak.

Yarının iş dünyasında başarılı olmak için bu becerileri kazanmak çok önemli. Ancak söz konusu becerileri, global iş hayatında uygulayabilmek için en başta iletişiminizi güçlendirmeniz gerekir.

Örneğin, liderlik vasıflarına sahipseniz ancak uluslararası bir ekibte bunu yansıtamıyor, bir lidere uygun çözüm tekniklerini ve profesyonel ifadeleri kullanamıyorsanız, liderlik eğitiminin etkisini görmeniz imkansızdır.

Uluslararası bir iş insanı olmak için, yarının iş hayatında gerekli yetkinlik/beceri eğitimlerinin global iletişim programları ile desteklenmesi şarttır.

Global iş dünyasının dili olan profesyonel İngilizce programları konusunda bilgi almak ve Executive English Coaching’in size nasıl destek olacağını öğrenmek için bize 0216 445 8666 numaralı telefondan veya info@executiveenglishcoaching.com’dan ulaşabilirsiniz.

Uluslararası ekip yöneten üst düzey yöneticiler için tasarlanan Culture&Communication odaklı Expat Program/”Working Across Cultures” Eğitimi hakkında daha detaylı bilgi alın.

“Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince referans gösterilmeden yayınlanamaz”

Bizimle İletişime Geçin

Your Partner in Global Business Communication

     

    Open chat
    Merhaba,
    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?