27 Ara

“ÖĞRENME” niçin C- seviyesine taşınmalı -4-

Gelecekteki L&D organizasyonlarında başlıca beş rol görmekteyiz;

 • Öğrenme mimarları Kapsayıcı sınıflar, online ve görev başı yaklaşımları harmanlayarak, iş ihtiyaçlarını uçtan uca öğrenme çözümlerine dönüştürecekler.
 • İçerik küratörleri Öğrenme ekosistemi içinde her türlü tedarikçiden geniş çapta yeni beceriye dayanan materyal yaratacaklar.
 • Öğrenme teknologları: Doğru teknoloji kümesini  doğru araçlarıyla – geleneksel  LMS sisteminden modern  LXP (öğrenme deneyim platformu)ve amaca uygun öğrenme aplikasyonlarına kadar tasarlayıp uyarlayacak.
 • Dijital tasarımcılar Uzmanlıklarını, kullanıcı deneyiminde ve dijital ürün geliştirmede olduğu gibi kullanıcı ara yüz tasarımında kullanacaklar.
 • Veri bilimcileri Performans yönetimini online öğrenme sistemleriyle eşleştirerek toplanan veri gücünden şirketi faydalandıracak ve öğrenme programlarının gerçek verimliliğini ölçecek.

Bu değişik ortamlardan gelen yeni insanlarla L&D fonksiyonu çok değişeceğe benziyor. Şirketteki değişime uyarak ve eski iş yapış şeklini terk ederek, daha çevik ve müşteri odaklı, görevler arası yaklaşımı benimseyerek farklılaşacaklar. Kaçınılmaz şekilde, bu değişimin bedeli olarak kurumsal öğrenme daha büyük bütçeler gerektirecektir. Bizim gözlemlediğimiz günümüzde şirketler L&D’ye az bir bütçe ayırmaktalar. Öyleyse CEO öğrenme işi için ne kadar bütçe ayırmalı? Bunu cevabı şirketten şirkete, sektörden sektöre değişmekte ama kural olarak CEO’lar bugünlerde öğrenme için ayırdığı bütçeyi ikiye katlamalılar.

Güçlü öğrenme ve gelişme kapasitesi geliştiren şirketler arsında Audi, Lendlease, and Salesforce’u sayabiliriz.

KAYNAK : BCG ANALİZİ

Bizimle İletişime Geçin

Your Partner in Global Business Communication

   

  Open chat
  Merhaba,
  Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?