09 Oca

“ÖĞRENME” niçin C- seviyesine taşınmalı -5-

Güçlü öğrenme ve gelişme kapasitesi geliştiren şirketler arasında Audi, Lendlease, and Salesforce’u sayabiliriz.

Bulut tabanlı yazılım şirketi olan Salesforce, talep gören becerileri, CV‘nizde fark yaratabilecek tavsiyeleri öğrenebileceğiniz ve şirketin ekosistemine bağlanabileceğiniz Trailhead adında bir öğrenme platformu geliştirdi. “Trail” yani izler şirketin anlattığına göre “modüller ve projeler aracılığıyla, rehberlik eşliğinde öğrenme yollarıdır”. Başka bir deyişle kişinin yeni beceriler elde etmek için oyun planıdır. Salesforce’ un aynı zamanda hem yüz yüze hem sanal ortamda öğrenme deneyimi sunan Trailhead Akademisi bulunmakta.

3.Adım:  Konuyla ilgili  öğrenmeyi  her günkü iş akışına dahil et.

Yeni öğrenme bilimi  artık kurumsal beceriye dayalı yeni bir öğrenme  biçimi gerektiriyor. İnsanların ilk defa öğrendiği bir şeyi ne kadar süratle unuttuklarını gösteren unutma eğrisini geçtiğimiz asırda bulan  Alman psikolog Hermann Ebbinghaus’un çalışmasına dayanarak 19. yüzyılda çoğu pedagojik düşünce buradan kaynaklandı. Öğrenme ve gelişmenin sadece bilgiyi bölerek ne yapacağını bulmak olarak görüldüğü bir çağda unutma eğrisi şirketler için faydalıydı. Şimdiyse şirketler sadece “ne” olduğuna değil “ nasıl” olduğuna odaklanmalı, çünkü hızlanan dünyamızda “ne” dediğimiz şeyin devamlı değişmesinden dolayı bilgi çok önemli hale geldi.

Bu yüzden şirketlere unutma eğrisini bir kenara  bırakıp öğrenme eğrisine odaklanmalarını tavsiye ediyoruz. Zamanında yapılan küçük müdahalelerle çalışanların başlıca becerileri nasıl öğrendiğini size öğrenme eğrisi gösterecektir.

Yüz yüze veya online yapılan eğitimlerin sadece %10’unda kurumsal öğrenme gerçekleşir. Niçin? Çünkü çoğu kişi -eğer işinde uygulamıyorsa- daha bir hafta önce öğrendiği bilginin % 75’ini hatırlamakta güçlük çeker bu yüzden şirketler öğrenilen bilgiyi çalışanların günlük iş akışına katmalılar.

Yüz yüze veya online yapılan eğitimlerin sadece %10’unda kurumsal öğrenme gerçekleşir.

“5R” yaklaşımını şirketlere öneriyoruz.  Zamanında yapılan müdahaleler, öğrenme eğrisini destekliyorsa da henüz bilimsel olarak kanıtlanmış değil. Yine de şirketlere rutin olarak bu “5R” uygulamasını tavsiye etmekte ve yüreklendirici sonuçlar almaktayız. Çünkü şirketlerin yeni davranışlar geliştirmek için yeni bilgi ve yeni becerileri  nasıl kullanmaları gerektiği noktasında bu yaklaşım sorulara cevap vermekte.

Bizimle İletişime Geçin

Your Partner in Global Business Communication

     

    Open chat
    Merhaba,
    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?