20 May

Networking Etkinlikleri için İngilizce İfadeler

Günümüzde birçok kariyer fırsatı, kişilerin ihtiyaca bağlı olmayan iş ilişkileri sayesinde ortaya çıkıyor. Daha önce bir projede beraber görev yapmış, sektörel bir etkinlikte tanışmış veya tedarikçi–müşteri ilişkisi çerçevesinde çalışmış kişiler bir pozisyon açıldığında birbirlerini haberdar ediyor ve hatta birbirlerine referans oluyorlar.

Çalışırken edinilen bu ilişkiler dışında iş çevresini genişletmenin bir diğer yolu da networking etkinlikleridir. Bu tür etkinliklerde katılımcıların amacı yeni insanlarla tanışmak ve iş hayatında bağlantılarını çoğaltmaktır. Bu yüzden, bir networking etkinliğine gittiğinizde zaten tanıdığınız kişilerin çevresinden ayrılmamak ya da konuşma biter bitmez sosyalleşme imkanından yararlanmayıp çıkıp gitmek boşa harcanan bir fırsattır.

Networking amaçlı etkinliklerde girişken olmaktan çekinmeyin. Oradaki herkesin amacı yeni insanlarla tanışmak olduğundan, ilk adımı atmanız ve sohbet açmanız yanlış karşılanmayacaktır. Aksine, büyük ihtimalle konuşmaya başladığınızda karşınızdaki kişinin konuşmaya ne kadar istekli olduğunu göreceksiniz. Sonuçta hepiniz birbirinizle tanışmak için oradasınız!

Networking etkinliklerinde yapılan bir önemli hata da kişilerin yanlarında kartvizit getirmemesidir. Amacınız kendinizi tanıtmak, iş çevrenizi genişletmek ise bunun ilk adımı karşınızdaki kişi ile iletişim bilgilerinizi paylaşmak ve onların bilgilerini almak olmalıdır. “Yanımda kartvizitim yok” veya “kartvizitim kalmadı” gibi cümleler planlı olmadığınızı veya bu etkinliğe değer vermediğinizi gösterir.

Bu iki yazılık blog serisinde sizlerle önce networking etkinliklerinde kullanabileceğiniz İngilizce ifadeleri paylaşacağız. İkinci yazımızda ise networking etkinliği sonrasında yazacağınız hatırlatma (follow-up) e-mailinde faydalanacağınız yazılı iletişime uygun İngilizce ifadeleri listeleyeceğiz.

İlk etapta, ister networking amacıyla düzenlenmiş bir etkinlik olsun, ister şirket içi ya da dışı başka amaçlı bir konferans, sosyalleşme ve iş ağınızı genişletme imkânı bulabileceğiniz her türlü iş ortamında kullanacağınız ipuçlarını ve İngilizce cümleleri sunuyoruz.

 1. Yanınızda bol sayıda kartvizit getirin. Şirket içinde bir toplantı dahi olsa yeni insanla tanışma fırsatınız olabilir. Cebinizde her zaman kartvizitiniz hazır olmalıdır.
 2. Cepleri olan kıyafetler giyin. Mümkünse kendi kartvizitlerinizi bir cebinize, topladığınız kartvizitleri ise diğer cebinize koyun. Kartvizit aramak ile vakit kaybetmeyin.
 3. Konuşmanız bittikten sonra veya etkinlik alanını terk ettikten sonra, unutmadan kişiler ile konuşmalarınızdan anekdotları kartvizitleri üzerine not alın. Hangi konuda konuştuğunuzu, ortak bir konu veya kişiyi ya da konuşmanız esnasında öğrendiğiniz enteresan bir bilgiyi yazabilirsiniz. Ayrıca tanıştığınız yeri ve tarihi de eklemeyi unutmayın. Daha sonra bu kişiler ile iletişime geçtiğinizde bu küçük notlar mesajınızı kişiselleştirecektir.
 4. Ellerinizi bardak, tabak, çanta vb. şeyler ile doldurmayın. Bir eliniz, karşınızdakinin elini sıkmak için her zaman hazır halde olsun.
 5. Konuşma esnasında yeni kişilerin grubunuza katılması halinde görmezden gelmeyin. Kendinizi ve yanınızda yeni tanıştığınız kişiyi tanıtın. Böylelikle isimleri daha kolay hatırlar ve yeni tanıştığınız kişiyi dinlediğinizi gösterirsiniz.
 6. Biriyle konuşurken gözlerinizi kaçırmayın. Kapıya dönük duruyorsanız içeri girenleri gözleriniz ile takip etmeyin. Kısa süreli de olsa karşınızdaki kişiye tüm dikkatinizi verdiğinizi hareketleriniz ve bakışlarınız ile belli edin.
 7. Devam eden bir konuşmayı kesmeyin; konuşmaya katılmadan önce konuşanları sessizce izleyin. Bir sessizlik anında kendinizi tanıtın veya konuşmaya katılın. Duruma göre, gruptaki kişilerin sizi fark edip dahil etmesini bekleyin.
 8. Yalnızca siz konuşmayın. Satış odaklı ya da ihtiyaç odaklı konuşmalar yapmayın. Karşınızdakini içten bir şekilde dinleyin ve yorumlar yapın.
 9. Aynı grubun birden fazla etkinliğine katılın. Düzenli olarak gittiğiniz etkinliklerde tanıdık yüzler görmeye başlayacak ve mevcut ilişkilerinizi güçlendireceksiniz.
 10. Networking etkinliği sonrasında kartvizitini aldığınız kişileri Linkedin’de ekleyin. Ekleme talebi gönderirken standart talep yerine, kendi yazdığınız kısa bir notu ekleyerek talebinizi kişiselleştirin.

Networking Etkinliklerinde Kullanabileceğiniz İngilizce İfadeler:

 • Hello, I am [Name]. And your name?
 • What business are you in?
 • How long have you worked at your company?
 • I have heard a lot/very little about your company. Tell me more about …
 • What do you like best about working in the pharmaceutical industry?
 • Are you a member of [group name]? For how long?
 • Is this your first time attending this conference?
 • What panel have you most enjoyed so far?
 • I really enjoyed the previous presentation. What did you think?
 • I believe you are Mr./Ms. […]. I’d like to introduce myself and tell you how much I enjoy working at [Company Name]. My name is [Name] and I work with [Manager Name].
 • Do you mind if I join you? I am Rick from Boston Consulting Group.
 • Do you mind if I sit here?
 • It’s nice to put a name to a face.
 • Excuse me, I need to use the restroom.
 • I have to check in with my colleague over there before she leaves. Please excuse me.
 • It was very nice meeting you.
 • I’m sorry but I have to leave now.
 • I’m afraid I have to go now.
 • I’ve enjoyed talking with you.
 • I hope we can talk more later. Can I get your business card?
 • Perhaps we may be able to help each other in the future.
 • May I call you in a couple of days to discuss this further?

Networking etkinliklerinde amaç kısa sürede birçok yeni kişi ile tanışmaktır. Bu yüzden ne siz konuşmalarınızı gereğinden fazla uzatın ne de karşınızdaki kişi konuşmayı sonlandırdığında bunu ilgisizlik olarak algılayın. Aksine, yukarıdaki profesyonel ve nazik ifadeleri kullanarak az, öz ama içten bir sohbet gerçekleştirip, gittiğiniz networking etkinliğinden en verimli şekilde faydalanın.

Networking etkinlikleri sonrası e-mailler için İngilizce ifadeler blog yazımıza da göz atmayı unutmayın.

*Executive English Coaching’in iş hayatında güçlü İngilizce iletişim konusunda size nasıl destek olacağını öğrenmek için kayıt formunu doldurabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

Your Partner in Global Business Communication

   

  Open chat
  Merhaba,
  Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?