22 May

İngilizce Sunumlarda İşinizi Kolaylaştıracak 6 Deyim

Danışanlarımızın bize en sık başvurduğu konulardan biri İngilizce sunumlar. Bu konuda daha önce yayınladığımız İngilizce Sunumlarda Heyecanlanmamak için Öneriler ve Akıcı İngilizce Sunum için İfadeler başlıklı yazılarımızı okuyabilirsiniz. Bu yazıda ise size profesyonel bir İngilizce ile sunum yaparken kullanabileceğiniz 6 farklı deyim/deyimsel fiili (phrasal verb) örnek cümleleri ile sunuyoruz. Ancak bir not: aşağıdaki ifadeler konuşma dilinde kullanılan İngilizce söylemlerdir. Resmi, iş yazışmaları için kullanılmamasını öneririz.

 

 1. In a nutshell

Kelime anlamı “fındık kabuğu içinde” olan bu deyim kısaca veya özetle anlamına gelmektedir. Bu deyimi, özellikle sunumun sonunda mesajınızı özetlemek istediğinizde kullanabilirsiniz.

 • To put it in a nutshell, the opportunities in this market are numerous and we should leverage our position.
 • This slide sums up my presentation in a nutshell.
 • I will not go into detail, but in a nutshell the problem is that we have to move out of the German market.

 

 1. To walk you through

Sonuna edat eklendiğinde anlamı değişen fiillere İngilizce phrasal verbs denmektedir. Walk yürümek anlamına gelirken, to walk someone through ise dinleyiciye bir konuyu her yönüyle detaylı bir şekilde açıklamak demektir. Daha önceki blog yazılarımızdan da bildiğiniz üzere, her sunum bir yolculuktur ve siz sunumunuz boyunca yani yolculuk boyunca dinleyicilerinizle beraber yürür ve onlara rehberlik edersiniz. Bu deyimsel fiili kullanarak bir sunumun başında kullanabileceğiniz örnek cümleler:

 • I would like to walk you through the various stages in our production process.
 • In today’s meeting I plan to walk you through the 10-page document.
 1. To draw attention to

Önemli bir konuya girmeniz gereken her durumda kullanabileceğiniz bu fiil bir konuya dikkat çekmek veya parmak basmak anlamına gelir. İngilizce sunumlarda kullanabileceğiniz birkaç örnek:

 • At this stage, I would like to draw your attention to the most crucial problem.
 • Now, I would like to draw your attention to the key challenges.
 1. To get straight to the point

Kelime anlamı doğrudan noktaya gelmek olan bu ifade, sadede gelmek veya hemen konuya girmek olarak da tercüme edilebilir. Hızlı bir giriş yapmak istediğiniz her konuda kullanabilirsiniz. Konuyu uzatmadan ana mesajı vermek istediğinizde kullanabileceğiniz örnek cümleler:

 • I will not discuss the entire process but will get straight to the point, which is the end product.
 • Unfortunately, we have been avoiding the issue. Let me get straight to the point. I think we have to establish communication with our competitors.
 1. To boil down to

Sonuna down edatı eklenerek deyimsel bir fiil (phrasal verb) oluşturan bu ifade Türkçeye bir şeyden ibaret olmak veya özetini çıkarmak şeklinde tercüme edilebilir. In a nutshell örneğinde kısaca, özetle anlamındaki ifadeyi “it boils down to” olarak kullanabiliriz. Böyle kullanıldığında “tüm konu buna indirgenebilir” veya “bundan ibarettir” anlamına gelir. Özellikle bir bölümün veya sunumun sonunda ana mesajı vermek için kullanılabilir.

 • The key issue really boils down to whether customers are willing to pay more for the same service or not.
 • The problem here boils down to one thing – lack of communication.
 1. To open the floor to questions

Sunumunuzun sonuna geldiğinizde eğer dinleyicilerden soru kabul edecekseniz kullanabileceğiniz harika bir deyim. Kelime anlamı sahneyi sorulara açmak olan bu ifadeyi bir toplantı veya sunum sonunda dinleyicileri soru sormaya davet etmek için kullanabilirsiniz. “Sorunuz var mı?” diye sormak yerine bu profesyonel İngilizce ifadeyi tercih edebilirsiniz. Oldukça profesyonel bir ifade olduğundan ve içerisinde bir durumun yetkilisi olmak (sorulara izin verme yetkisi) anlamı taşıdığından iş dışı bir ortamda kullanmanızı önermeyiz.

 • This brings me to the end of my presentation. I would like to now open the floor to your questions.
 • Thank you very much for listening. I would now like to open the floor to your questions, if you have any.

Executive English Coaching Sunum İngilizcesi Eğitimleri:

İş hayatında daha akıcı ve profesyonel bir İngilizce sunum için gerekli bilgileri öğreneceğiniz ve sunum pratiğini kazanacağınız Executive English Coaching PRESENTATION ENGLISH eğitimleri devam ediyor!

Kişiye, sektöre ve şirkete özel, daha detaylı bir çalışma için 3-12 saat süren bireysel eğitimler alarak kişisel sunumlarınıza odaklanabilir veya en önemli bilgileri içeren ve her katılımcının en az 1 adet sunum pratiği yaptığı, 1 günlük workshop eğitimine katılabilirsiniz.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız veya 0216 445 86 66 / info@executiveenglishcoaching.com adresinden bize ulaşınız.

Executive English Coaching Hakkında:

Kurumsal şirketlerde çalışan yöneticilerin ve iş insanlarının uluslararası iş dünyasında en çok ihtiyaç duydukları konu iş İngilizcesine hakim olmak ve düzgün bir iletişim kurarak güven ve değer kazanmaktır. Tamamıyla global iş iletişimi (Business English) konusuna odaklanan Executive English Coaching işte tam bu noktada iş dünyasında yer alan kişilerin kendilerini ve içeriklerini karşıya doğru ve özgüvenle aktarması için iş İngilizcesi konusunda destek vermektedir.

Executive English Coaching, kurumsal tecrübeye sahip uzmanlardan oluşan eğitim kadrosuyla kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda kariyerlerinde emin adımlarla ilerlemelerini sağlamaktadır. Düzenli, istikrarlı ve disiplinli koçluğa inanan Executive English Coaching, katılımcıların gelişimlerini takip edip hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmaktadır. Eğitim boyunca değişmeyen eğitmen kadrosuyla bireysel ve grup eğitimleri sunmaktadır. Eğitimler, katılımcıların iş yoğunluğuna uygun olarak esnek saatlerde düzenlenmektedir.

“Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince referans gösterilmeden yayınlanamaz”

Bizimle İletişime Geçin

Your Partner in Global Business Communication

   

  Open chat
  Merhaba,
  Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?