22 May

Global İş Dünyası Burası.

Maslak’ta ya da Ümraniye’de ofis binalarının altındaki herhangi bir coffee shop’a ya da restorana girin. Çevrenizde Türkçe dışında hangi dilleri duyuyorsunuz? Şubat ayında bir Çarşamba günü bunu denedim. Maslak’taki toplantımın öncesinde bir plazanın altındaki bir kahve zincirinde oturup çevreyi gözlemledim. Öğle arası ya da iş çıkış saatlerinde olmamasına rağmen sadece 15 dakika içinde Türkçe dışında iki farklı dil duydum.

Saat 9.35’te takım elbiseler içinde orta yaşlı üç Asyalı geldi. Onlara eşlik eden Türk kendilerini kafasını eğerek, Asya kültürüne uygun bir şekilde selamladı. Bu selamlama şekli ve ev sahibinin kendi kültürleri hakkındaki bilgisi misafirleri çok memnun etti. Gülümsediler ve ilk baştan olumlu bir iletişim ile ofis katına çıktılar.

On dakika sonra iki Alman başka bir masaya oturdu. Gözleri sürekli kapıdaydı. Saat 9.59 olduğunda kollarındaki saatlere daha sık bakmaya ve birbirlerine gülümsemeye başladılar. Galiba birini bekliyorlardı. Ve o kişi henüz ortada yoktu. Saat 10.05’e kadar gözleri kapıda bekledikten sonra dayanamayarak güvenliğe doğru yöneldiler ve buluşacakları kişinin ismini verdiler. Bir Alman’ı bekleten ve ortalarda görünmeyen bu ev sahibinin bu iş ilişkisine çok olumlu başladığını söyleyemeyiz.

Blog yazılarımızda “global iş dünyası” dediğimizde New York’tan veya Londra’dan bahsetmiyoruz. Global iş dünyası Maslak’ta, Ümraniye’de, Levent’te.  Bu dünyanın bir parçası olmak ve daha da önemlisi burada söz sahibi olmak için farklı kültürler ile çalışmak ve bunun için de İngilizce konuşmak şart. Kariyerinizde ilerledikçe İngilizce artık e-mail ve raporlar ile ya da her çeyrekte bir defa yapılan sunumlar ile kısıtlı kalmayacak. Artık ilişki ve ekip kuran, bunları yöneten kişi olarak şirketinizi temsil ettiğiniz her saniye İngilizce konuşmanız gerekecek.

Ve sadece konuşabilmek yetmeyecek. Rahatlıkla, öz güvenle, kişiliğinizi ve söylemek istediğinizi doğru şekilde ileteceğiniz şekilde İngilizce iletişim kurmanız gerekecek.

Executive English Coaching olarak amacımız sizi global iş dünyasına hazırlamak. Türk iş insanlarının İngilizce yüzünden çekinen, toplantı masalarında sessiz kalan kişiler değil; kendini doğru ve rahat ifade edebilen, öz güvenle iletişim kuran ve yarattığı güçlü algı ile kendine yeni fırsatlar oluşturabilen global iş insanları olmalarını istiyoruz.

Eğer global iş dünyasında söz sahibi olmak istiyorsanız, hedefinize ulaşmak için global iletişim becerilerinizi bugünden geliştirmeye başlayın.

Bizimle İletişime Geçin

Your Partner in Global Business Communication

     

    Open chat
    Merhaba,
    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?