06 Nis

“Agile, Agility, Agile Transformation” Ne Demektir?

Son 5 yılda başta çokuluslu şirketler olmak üzere Türkiye’deki büyük ölçekli tüm şirketlerin gündeminde olan bir kelime var: Agility! Plazalarda yöneticilerin ağzından düşmeyen bu önemli ve global hedefin ne anlama geldiğini biliyor muyuz?

Türkçeye “çeviklik” diye çevrilen bu terimi kullanan bir çok kişi “agility” kelimesinin tam olarak neyi ifade ettiğini belki kendileri de bilmiyor. Şirketin merkez ofisinden gelen talimatlara göre gerçekleştirilmesi gereken bir “çevikliğe dönüşüm” programından bahsediliyor. Peki “agility” bu hedefi hayata geçirecek şirket çalışanlarına doğru şekilde anlatılıyor mu?

Eğer siz de “agile” bir şirkette çalışıyorsanız ama bu “agility” hedefinin ne olduğunu tam olarak anlayamadıysanız, bu yazı sizin için “Agility 101” görevi görecektir.

1.“Agility” kelimesinin anlamı nedir?

Merriam Webster sözlüğüne göre “agile” sıfatı, değişen durumlara bilgisi ve kişiliği sayesinde, hızlı, becerikli ve doğru şekilde karşılık verebilen veya uyum sağlayabilen kişi için kullanılır. “Agility” ise bu becerilere sahip olma özelliğine verilen isimdir. Türkçedeki “çeviklik” kelimesi ise bu tanımın yalnızca hızlı ve kolaylıkla davranma kısmını yansıtır ve dolayısıyla daha dar bir anlama sahiptir.

Dolayısıyla “agility” kelimesini anlatmak için Türkçede bir kelimeden fazlasına ihtiyaç vardır. “Agility” hedefini açıklamak için “değişken durumlara çabuk ve doğru şekilde uyum sağlama becerisi” tanımını kullanan yönetici, bir adım önden başlar.

Eksik tercüme yüzünden Türkçe “çeviklik” kelimesini düşünen kişi ile İngilizce “agility” kelimesini düşünen kişi aynı şeyi anlamayacaklardır ve bu durum en baştan, benzer ama aynı olmayan bakış açılarına ve hedeflere yol açacaktır.

2.“Agile Transformation” ne demektir?

Değişken durumlara çabuk ve doğru şekilde uyum sağlayabilmek küçük ekipler için kolaydır ancak dünyanın farklı şehirlerinde binlerce kişinin çalıştığı büyük şirketler için bu beceriyi kazanmak zordur. Şirketin bu esnekliği gösterebilmesi için çoğu zaman hiyerarşik yapısını geleneksel iş yapma süreçlerini değiştirmesi gerekir. İşte bu amaç ile şirketin örgüt yapısını ve çalışma şelini yeniden düzenlemesine ya da dönüştürmesine “agile transformation” denmektedir.

Yani, “agile transformation” ifadesinin tam anlamını yansıtmak için, Türkçeye “değişken durumlara çabuk ve doğru şekilde uyum sağlama becerisini kazanmak amacıyla kurumsal yapının yeniden düzenlenmesi” olarak tercüme edebiliriz.

3.Günümüzde “Agile Transformation” ne gerektirir?

Teknoloji, evrenselleşme ve yeni nesil iş gücünün beklentileri çalışma şekillerine ve şirket kültürlerine köklü değişiklikler getirdi. Örneğin, hiyerarşik şirket yapıları, belirli saatlerde yanyana çalışması beklenen ekipler ya da gereksiz onaylar içeren uzun süreçler artık verimliliğe ve başarılı iş sonuçlarına  birer engel oluşturmakta. Bu engellere takılmadan, değişime ayak uydurmak ve günümüz iş dünyasında hayatta kalmak isteyen şirketlerin iş yapış şekillerini ve kurumsal yapılarını yeniden düzenlemeleri gerekmektedir.

Bu yeniden düzenleme veya dönüşümün başarılı olması için şirketin mevcut durumunu ve nereye gitmesi gerektiğini doğru belirlemek gerekir. Hedeflerin ve vizyonun belirlenmesinden sonra bu varış noktasına ulaşmak için gerekli adımları listeleyen bir yol haritası çizilir. Örneğin, ilk etapta hangi iş kollarının veya süreçlerinin yeniden düzenleneceği kararlaştırılabilir. Özellikle ilk 90 gün için yol haritası detaylı şekilde hazırlanmalı ve 30 günde bir gelişim değerlendirilmelidir.

Şirketin her bir parçasını etkileyecek bu dönüşüme illa ki yönetim kurulu veya yöneticilerin öncülük etmesi gerekmez ancak başarı için şirketin liderlerinin de bu dönüşümü kabul etmeleri ve desteklemeleri çok önemlidir. Aynı şekilde, şirket çalışanlarının endişeleri giderilmeli; bu dönüşümün onlara ne kazandıracağı ve yeni yapıda hangi rolde olacakları şeffaf bir şekilde anlatılmalıdır.

Dönüşüm haritasında yol aldıkça edinilen tecrübelere göre, varış noktası ve yol haritası yeniden değerlendirilir. Atılan adımlar ile hedeflenen iş sonuçları eşleştirilir. Daha önceki yeniden düzenlemelerin istenilen iş sonuçlarına yol açıp açmadığı incelenir.

4.Başarılı bir dönüşüm için şeffaf iletişim şarttı

Son bir kaç yılda yüzlerce şirketin gündemine aldığı, başladığı veya tamamladığı “Agile Transformation” sürecinde tartışmasız en önemli nokta, bu değişimin nedenini, amaçlarını ve etkilerini tüm çalışanlara doğru anlatabilmektir. Bu süreçte, dönüşümün liderleri tarafından kurulan düzenli ve şeffaf iletişim hem dönüşümün başarılı olmasını sağlayacaktır hem de çalışanlara heyecan ve enerji katarak onları motive edecektir.

Çok uluslu bir şirkette bu iletişimin dili İngilizce olacaktır. Yeni dinamiklere uyum sağlamak için gerçekleştirilen dönüşümün neresinde olursanız olun, yönetimin İngilizce açıklamalarını doğru anlar, doğru aktarır ve bu sürece ilişkin düşüncelerinizi İngilizcede doğru yansıtırsanız, şirketinizin dönüşüm sürecinde ve yeni yapısında o kadar önemli bir rol oynarsınız.

*Executive English Coaching ‘in iş hayatında güçlü İngilizce iletişim konusunda size nasıl destek olacağını öğrenmek için kayıt formunu doldurabilirsiniz.

Bizimle İletişime Geçin

Your Partner in Global Business Communication

     

    Open chat
    Merhaba,
    Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?