22 May

İş hayatında Doğru İletişimin Getirdiği 11 Fark

Çevrenizdeki insanlarla doğru iletişim kurmak hayatın her alanında önemlidir. Ancak konu gününüzün büyük bir kısmını geçirdiğiniz işyerinizde ve geleceğinizi doğrudan etkileyen iş hayatındaki ilişkileriniz olduğunda etkili ve doğru iletişim kurmanın sonuçları daha da önemlidir.

İş Hayatında İletişim Eğitimi Nedir?

Bu eğitim, iş hayatında başarı için şart olan aktif dinleme, etkili sözlü ve yazılı iletişim, sunum teknikleri, ekip dinamikleri, kriz ve sorun çözme, ikna edici iletişim, toplantı yönetimi ve beden dili analizi gibi çeşitli konuları içerir. Örneğin, çağımızın hızlı iş hayatında önemli e-postaları ve dokümanları çabuk bir şekilde hazırlayabilmek çok değerli bir beceridir. Üç adımda etkili yazılı iletişim ve sunum teknikleri gibi konuları içeren iş hayatında iletişim eğitimleri ile hem sözlü hem yazılı iletişim becerilerinizi geliştirirsiniz. Benzer şekilde, aktif dinleme becerilerine yoğunlaşan bir eğitimde empati yapmayı ve bu şekilde iki tarafı da memnun eden etkili ilişkiler kurmayı öğrenirsiniz.

Peki bu tür bir eğitim size iş hayatında ne kazandırır?

 1. Sorun Çözme Becerisi:

Her çalışan iş hayatında sorunlar ile karşılaşır. Hatta bazı kişilerin görev tanımları sorun çözmektir. Doğru iletişim, iş hayatında çeşitli sorunları çözmede ve engelleri aşmada en önemli unsurdur. Bu sayede, kişiler arasındaki ilişkiyi anlayarak, yanlış anlaşılma, uyuşmazlık ve gerginlikleri en aza indirir, özellikle kriz anlarında doğru çözümler getirirsiniz. Ancak, bazen iyi niyete ve dikkate rağmen iletişim kurma çabanız sonuçsuz kalır. Temel iletişim sürecini anlayabilen profesyoneller bu tür bir durumu zamanında teşhis edebilir ve gerekli çözümlere daha hızlı ulaşırlar.

 1. Pazarlama ve Satış Becerileri

Günümüz iş hayatı harika fikirler ve iyi tasarlanmış ürünler ile dolu. Ancak bu fikir ve ürünlerin büyük bir kısmı farkedilmeden çöpe gidiyor. Bunun başlıca sebebi de fikir sahiplerinin kendilerini ve ürünlerini nasıl pazarlamaları gerektiğini bilmemeleridir. Etkili pazarlama stratejilerini bilmek yalnızca bu alanda veya satış birimlerinde çalışanlar için gerekli değildir. Etkili iş iletişimi eğitimlerinin bir altbaşlığı olan pazarlama ve ikna edici konuşma becerileri her profesyonelin ihtiyacıdır.

 1. İletişimde Kendine Güven

İş hayatında etkili iletişim becerilerine sahip kişiler karşılaştıkları her türlü iletişim sorunu veya engelinde nasıl hareket etmeleri gerektiğini bilirler. Böylelikle her türlü insan ilişkilerinde kendilerine güven kazanırlar. Bu güven toplantı, sunum ve ekip liderliği gibi bir çok alanda kişinin öne çıkmasını sağlar.

 1. Dinleyicinin İhtiyacını Anlama

İster birebir görüşme olsun ister yabancı dinleyicilere yapılan bir sunum olsun, karşınızdakinin hangi bilgilere ihtiyaç duyduğu ve ne tür bir ruh halinde olduğu her türlü iletişim için çok önemlidir. İş iletişimi eğitimleri, dinleyicinizin ihtiyacını anlamanız ve bu ihtiyaca cevap verebilen, etkili bir iletişim kurmanız için gerekli becerileri kazandırır.

 1. Kariyer Basamaklarında İlerleme

Şirketlerde terfi kararlarını veren yöneticilerin özellikle yetenek havuzundaki kişilerin kariyerlerinin gelişiminde öncelik verdiği becerilerin başında iş hayatında iletişim becerisi gelir. Müşterileriniz, iş arkadaşlarınız ve yöneticileriniz ile ilişkileriniz terfi kararlarında büyük rol oynar.

 1. Networking Fırsatları

Networking dendiğinde aklınıza yalnızca iş çıkışı farklı mekanlarda yapılan networking başlıklı etkinlikler gelmesin. Hayatınızın her anında networking yapma fırsatınız vardır ve temelinde insan ilişkilerinin olduğu networking becerisi, girişimcilerden üst seviye yöneticilere kadar herkes için çok önemli bir hazinedir. İş iletişimi eğitimleri, dinlemeyi, ikna edici şekilde konulmayı, dikkatli ve profesyonel şekilde yazmayı öğretir. Bu sayede, kişilerin hem sosyal hem iş çevrelerinde değer verilen, başarılı katılımcılar olmaları ve etkili networking yaparak hayatlarında yeni fırsatlar yaratmaları için gerekli becerileri kazandırır.

 1. Kişisel Markanız

Bazı insanlara itici gelse de, kişilerin markalaşmaları günümüzün fenomeni. Aklınıza yalnızca sosyal medyada ünlenmiş ve milyonlarca takipçiye sahip isimler gelmesin. Burda bahsettiğimiz markalaşma, kişinin iş hayatındaki (çoğunlukla daha kısıtlı bir çevredeki) markası. İsminizle beraber akla gelen kuvvetli ve zayıf yönleriniz, becerileriniz, daha önce çalışmış olduğunuz ve ilişkili olduğunuz şirket ve görevler bu markanın bir parçasıdır. Linkedin profiliniz de bunun bir yansımasıdır. Dünyaya sosyal medya aracılığıyla yansıttığınız sosyal varlığınızı, yani markanızı yaratırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini iş hayatında iletişim eğitimlerinde öğrenebilirsiniz.

 1. İş Arama Süreci

Bu süreç, özünde farklı araçları ve insan ilişkileri becerinizi kullanacağınız birbirleriyle bağlı bir kaç iş iletişimi projesinden meydana gelmektedir. Her bir işe alım süreci, farklı kişiler ve şirket kültürlerinde iş iletişimi becerilerinizi kullanarak deneyim kazanacağınız bir fırsattır.

 1. Bilgi Bombardımanında Doğru Filtreleme

Dördüncü sanayii devrimine doğru yol alırken iş hayatında her saniye bilgi bombardımanına tutulmaktayız. Böyle bir ortamda en değerli becerilerden biri bu bilgi yüklemesi içerisinde sizin için gerekli olanları hızlıca filtreleyebilmektir. Aynı şekilde siz de karşınızdakilerin ilgisini kaybetmemek için, bilgileri doğru infografikler ve araçlar ile öz bir şekilde sunmalısınız. İş hayatında iletişim eğitimleri ile gelen bilgiyi filtreleme ve giden bilginin de doğru formatta etkili şekilde sunulması konularında beceri kazanırsınız.

 1. Olumlu Ekipler, Olumlu Sonuçlar

Ekip dinamikleri bir çok açıdan zorludur; ancak bilinen bir doğru varsa o da başarısız ekiplerde iletişimin zayıf olduğudur. Başarılı ve etkili çalışan ekiplerde ise ekip üyeleri arasındaki iletişim kuvvetlidir. İş hayatında iletişim eğitimleri kişinin takım çalışması becerilerini geliştirmesini ve kuvvetli ilişkiler kurabilen başarılı ekiplerde yer almasını sağlar.

 1. Uluslararası Ekiplerde Başarılı İletişim

Global iş hayatında projelerin büyük bir kısmı uluslararası ekiplerce gerçekleştirilmektedir. Şirketler başarılı olmak için, farklı ülkelerden müşteriler ve çalışanlarla etkili ilişkiler kurmak zorundadırlar. Bu yüzden global bir şirkette çalışmak isteyen veya uluslararası bir kariyere sahip olmak isteyen profesyoneller, bu tür iş hayatında iletişim eğitimlerini İngilizce almalıdırlar.

*Executive English Coaching’in iş hayatında güçlü İngilizce iletişim konusunda size nasıl destek olacağını öğrenmek için kayıt formunu doldurabilirsiniz.

“Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince referans gösterilmeden yayınlanamaz”

Bizimle İletişime Geçin

Your Partner in Global Business Communication

   

  Open chat
  Merhaba,
  Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?